Istnieje wiele powodów dla których warto dbać o zęby i jamę ustną, i nie chodzi tu tylko o estetykę. Zęby pełnią kilka ważnych funkcji dla organizmu: nie tylko są przydatne do gryzienia pokarmu, ale również podczas żucia wydzielane są enzymy i substancje poślizgowe, które ułatwiają trawienie. Innymi słowy, jama ustna jest jednym z pierwszych kroków w procesie trawienia – wyobraźcie to sobie! Gdybyś nie miał zębów, mógłbyś odżywiać się tylko płynami lub puree.

Nie jest to jedyna funkcja jamy ustnej, jest ona również niezbędna do dobrego mówienia, a tym samym do komunikowania się i rozumienia siebie nawzajem. W tym przypadku jest to język, który umożliwia tworzenie słów przy pomocy warg i zębów.

Podobnie jak w innych częściach ciała, różne problemy zdrowotne mogą występować w różnych strukturach: w dziąsłach (np. zapalenie dziąseł), w zębach (np. próchnica) i ogólnie w jamie ustnej. Dolegliwości takie jak m.in. pęcherze, zapalenia, infekcje czy utrata zębów. Aby zapobiec lub uniknąć tych sytuacji i zachować zdrowe usta, należy regularnie stosować się do kilku prostych zasad pielęgnacji:

Codziennie szczotkuj zęby pastą lub pastą z fluorem, co najmniej dwa razy dziennie: po śniadaniu i przed snem; a jeśli możesz, najlepiej także po każdym posiłku i słodkich przekąskach.

Poświęć co najmniej dwie minuty na każde mycie zębów i nie pomijaj żadnego z nich. Ważne jest, aby szczotkować wszystkie zęby i wszystkie ich strony (przód, góra i tył).

Zaleca się również szczotkowanie języka, aby utrzymać świeży oddech.

Nie należy szczotkować dziąseł. Szczotka jest zbyt szorstka dla tej delikatnej tkanki. Zamiast tego masuj je gumowym stymulatorem dziąseł lub swoim (dobrze umytym!) kciukiem.

Upewnij się, że używasz szczotki z miękkim włosiem i wymieniaj ją co trzy miesiące. Może być elektryczne lub ręczne.

Nitkuj zęby co najmniej raz dziennie.

Zapytaj swojego dentystę, czy powinieneś używać antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.

Ogranicz jedzenie słodyczy, zwłaszcza między posiłkami.

Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe, noś odpowiednią odzież ochronną, aby chronić zęby podczas gry.

Jeśli zażywasz leki, zapytaj swojego dentystę, czy mają one skutki uboczne, które mogą uszkodzić Twoje zęby, a jeśli tak, co możesz z tym zrobić.

Nie pal i nie żuj tytoniu. To może nie tylko zabarwić zęby i dać ci nieświeży oddech, ale także co gorsza, spowodować raka.

Często zaglądaj do jamy ustnej, aby sprawdzić, czy nie masz owrzodzeń, które nie chcą się zagoić, podrażnień dziąseł lub innych zmian.

Regularnie odwiedzaj swojego dentystę, przynajmniej raz w roku, na przeglądy i czyszczenie zębów.

Pamiętaj, że utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i zębów pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków (próchnicy), utracie zębów, bólowi dziąseł lub innym problemom na drodze do zdrowia, a także pozwala zachować dobry oddech i ładny uśmiech. A jeśli masz jakiekolwiek problemy z zębami lub obawy dotyczące jamy ustnej, jak najszybciej zgłoś się do dentysty, aby uniknąć komplikacji.