Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to choroba oczu, która z czasem może ulec pogorszeniu. Jest to główna przyczyna poważnej i trwałej utraty wzroku u osób powyżej 60. roku życia. Dochodzi do niej, gdy centralna część siatkówki, zwana plamką, ulega zniszczeniu. Siatkówka to wrażliwa na światło tkanka nerwowa znajdująca się w tylnej części oka.
Rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej.
Istnieją dwa główne typy zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Suche zwyrodnienie plamki żółtej.
U osób z tym schorzeniem w plamce żółtej mogą występować żółte złogi, zwane druzami. Niektóre małe zaskórniki mogą nie powodować zmian w widzeniu, ale gdy stają się coraz większe i liczniejsze, mogą zamazywać lub zniekształcać widzenie, zwłaszcza podczas czytania. W miarę pogarszania się stanu zdrowia, komórki światłoczułe w plamce żółtej stają się coraz mniejsze i mniejsze, aż w końcu obumierają. W postaci zanikowej mogą występować martwe punkty w centrum pola widzenia, a w miarę pogarszania się stanu może dojść do utraty widzenia centralnego.
Mokre zwyrodnienie plamki żółtej.
Pod plamką żółtą rosną naczynia krwionośne. Te naczynia krwionośne przeciekają krew i płyn do siatkówki. Zniekształca to widzenie osoby dotkniętej chorobą i sprawia, że widzi ona linie faliste tam, gdzie są linie proste. Mogą również wystąpić martwe punkty i utrata widzenia centralnego. Te naczynia krwionośne i ich krwawienie mogą w końcu utworzyć bliznę, która może doprowadzić do trwałej utraty widzenia centralnego.
Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej.
Zwyrodnienie plamki żółtej występuje częściej u osób starszych, dlatego często jest kojarzone z problemem związanym z wiekiem. Możliwe jest, że genetyka może odgrywać rolę w tym schorzeniu, więc jeśli ktoś w twojej rodzinie na nie choruje, możesz być w grupie zwiększonego ryzyka. Istnieją również inne czynniki ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej, którym można zapobiegać lub nie, takie jak palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu, otyłość, spożywanie pokarmów zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych, jasna karnacja, płeć żeńska i jasny kolor oczu.
Jak mogę zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej?
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej wymaga dokonywania zdrowych wyborów przez całe życie. Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, jak dbać o oczy.
Noś okulary przeciwsłoneczne.
Okulary przeciwsłoneczne są niezbędnym dodatkiem w naszym codziennym życiu, niezależnie od pory roku. Ekspozycja na słońce kumuluje się, dlatego tak ważna jest ochrona przed słońcem. Zwyrodnienie plamki żółtej, starzenie się skóry czy nowotwory to choroby, które nie pojawiają się z dnia na dzień. Aby chronić oczy, należy nosić okulary przeciwsłoneczne z atestem, które chronią przed promieniami UVA i UVB, i upewnić się, że zawsze masz je przy sobie. Pamiętaj, że w dni, w których promieniowanie jest wysokie, okulary przeciwsłoneczne należy nosić nawet w pochmurne dni.
Noś kapelusze z szerokim rondem lub czapki z daszkiem.
Może to być korzystne, ponieważ dzięki cieniowi część światła słonecznego nie dociera do oczu. Chroni również skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym i zapobiega udarom słonecznym.
Unikaj palenia tytoniu.
Szkodliwe skutki palenia są dobrze znane, ale należy pamiętać, że cierpią na tym także oczy, nie tylko palacza, ale także osób z jego otoczenia. Dym tytoniowy wpływa na oczy, dlatego aby zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej, zaleca się unikanie palenia. Ponadto, zapewnij sobie także zdrową dietę, o której na portalu www.pomorzanin.pl przeczytasz w najmniejszych drobiazgach.
Zwróć uwagę na swoją dietę.
Zdrowa dla serca dieta bogata w antyoksydanty może pomóc naszym oczom. W rzeczywistości, leczenie chorób serca za pomocą diety może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej. Dlatego zielone warzywa liściaste bogate w luteinę, takie jak szpinak, dbają o nasze oczy. Ale nie tylko luteina pomaga naszym oczom — witaminy C i E, zeaksantyna, cynk i miedź również pomagają chronić nasze oczy. Ćwiczenie. Utrzymywanie wagi ciała w zdrowym zakresie pomaga kontrolować i utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.
Jakie są rokowania dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej?
Zwyrodnienie plamki żółtej jest często diagnozowane w późnym wieku, ponieważ pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem są często przeoczane i przypisywane wiekowi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, podejmowanie działań zapobiegawczych, zanim się pojawią. Ludzie rzadko tracą całkowicie wzrok z powodu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Widzenie centralne może być słabe, ale osoby dotknięte chorobą nie są pozbawione możliwości wykonywania większości codziennych czynności. Suche zwyrodnienie plamki żółtej ma tendencję do powolnego pogarszania się, dlatego dzięki profilaktyce i podejmowaniu odpowiednich kroków można zachować zdolność widzenia. Pamiętaj, jeśli zdiagnozowano u Ciebie suche zwyrodnienie plamki żółtej, zawsze stosuj się do zaleceń lekarza. Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną trwałej utraty wzroku. Ten rodzaj schorzenia może wymagać innego rodzaju leczenia, dlatego oprócz codziennej profilaktyki ważne jest regularne sprawdzanie wzroku i stosowanie się do zaleceń lekarza, aby uniknąć poważniejszych problemów. Dbałość o zdrowie oczu jest bardzo ważna, a jak widać, ma ona wpływ na resztę organizmu. Dbając o serce, ciśnienie krwi, wagę itd., dbamy również o oczy.