Aparaty ortodontyczne, noszone teraz przez naprawdę dużą grupę osób dorosłych, wymagają od tych osób znacznie większej dbałości o higienę jamy ustnej. To bardzo ważne, abyś tuż po założeniu stałego aparatu nieco bardziej przyłożył się do czyszczenia uzębienia. Rób to od samego początku. Nie chcesz przecież, by twoje leczenie ortodontyczne, za które płacisz z własnej kieszeni i to wcale niemało, przyniosło niesatysfakcjonujące rezultaty albo by te rezultaty szybko minęły.

O myciu zębów

Standardowo zaleca się, by myć zęby przynajmniej te dwa razy na dobę – rano i tuż przed snem. W momencie gdy zaczynasz nosić stały aparat ortodontyczny, do tej klasycznej ilości musisz dodać jeszcze jeden zabieg. Powinieneś myć zęby po prostu po każdym posiłki. Rób to po śniadaniu, obiedzie i kolacji oraz zawsze wtedy, gdy akurat zdarzy ci się coś zjeść, co mogłoby osadzić się na aparacie. Według instrukcji prawidłowego szczotkowania zębów na blogu ZdrowieOnline.pl, takie typowe szczotkowanie powinno trwać od dwóch do trzech minut. Pamiętaj też o tym, by przed każdym myciem zębów użyć nici dentystycznej, a po zakończonym zabiegu przepłukać usta odświeżającym antybakteryjnym płynem.

Resztki pokarmu a aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny staje się niestety takim urządzeniem w twojej buzi, w którym będą osadzać się różnego rodzaju resztki pokarmowe. Czasem i szczoteczka nie zdoła ich wydostać i usunąć. Z tego względu osobom noszącym aparaty zaleca się korzystanie ze specjalnych irygatorów, które służą właśnie do usuwania różnych resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Irygatory działają na ciśnienie. Wydostająca się z nich woda jest w stanie wypłukać resztki żywności dosłownie z każdego zakamarka twojej jamy ustnej. Co prawda nie są to jakieś szczególnie tanie urządzenia, ale nie zmienia to faktu, że opłaca się coś takiego kupić.

Pamiętaj też, by starać się używać specjalnych produktów przeznaczonych do czyszczenia właśnie aparatów. Korzystaj z normalnej szczoteczki i wybierz jakąś dobrą pastę. Możesz też poprosić swojego ortodontę o polecenie ci jakichś konkretnych produktów.