Spieszysz się i w niecałą minutę „odprawiasz” mycie zębów, myśląc, że są czyste i promienne? Jeśli chcesz zachować zdrowie zębów, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić to poznać tajniki prawidłowego szczotkowania zębów. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.

1. Szczotka

Na początek wybierz odpowiednią szczoteczkę do zębów. Zaleca się wybór szczoteczki z miękkim włosiem, ponieważ twardsze mogą uszkodzić dziąsła. Należy szczotkować zęby delikatnie, aby nie uszkodzić szkliwa. Zbyt mocne szczotkowanie zębów może spowodować cofanie się lub ścieranie dziąseł, a nawet uszkodzić strukturę zębów. Należy to robić krótkimi pociągnięciami z boku na bok, obejmującymi wszystkie powierzchnie zęba.

Jeśli chodzi o rozmiar, to jeśli musisz szeroko otworzyć usta, aby włożyć szczoteczkę, to jest ona za duża. Ogólnie rzecz biorąc, szczoteczka o małej główce lepiej dociera do głębszych obszarów jamy ustnej. To, czy używać szczoteczki manualnej czy elektrycznej jest kwestią osobistych preferencji. Elektryczne szczoteczki do zębów mają tę zaletę, że ułatwiają czyszczenie, zwłaszcza jeśli masz artretyzm lub inne problemy, które wpływają na Twoją sprawność manualną.

2. Częstotliwość i czas

Zalecane jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, ale jeszcze lepiej trzy razy po każdym posiłku. Nie należy też przesadzać. Zbyt częste szczotkowanie zębów może pogorszyć stan szkliwa i uszkodzić dziąsła.

Szczotkowanie zębów trwa co najmniej dwie minuty. Podczas szczotkowania stosuj krótkie, delikatne pociągnięcia i nie zapominaj o mniej dostępnych miejscach. Nie należy również szczotkować zębów zbyt długo, aby nie uszkodzić dziąseł. Po zakończeniu szczotkowania dokładnie wypłucz szczoteczkę i pozostaw ją do wyschnięcia. Mokra szczoteczka do zębów jest bardziej podatna na rozwój bakterii.

3. Język

Pamiętaj: nie ma świeżego oddechu, jeśli twój język nie jest czysty. Nie zapominaj o delikatnym szczotkowaniu języka, aby usunąć bakterie, które się na nim przyczepiają i aby Twój oddech był zawsze świeży. Ponadto, aby utrzymać czystość całej jamy ustnej, należy jeszcze przeszczotkować wewnętrzną stronę policzków i górę jamy ustnej.

4. jak długo wytrzymuje szczoteczka do zębów?

Zwykle szczoteczkę do zębów należy wymieniać co trzy miesiące. Jeśli jednak wcześniej zauważysz oznaki zniszczenia lub odkształcenia włosia, poszukaj nowej szczoteczki. Włosie, które nie jest w dobrym stanie, nie zapewni Ci odpowiedniego czyszczenia. Powinieneś również wymienić swoją szczoteczkę do zębów, jeśli przechodziłeś grypę lub inną chorobę, ponieważ włosie jest magnesem dla bakterii i może doprowadzić do ponownego zakażenia.