Ćwiczenia to mądra decyzja nie tylko dla Twojego ciała, ale także dla Twojego umysłu. Wyjaśniamy dlaczego.

Nie bez powodu mówi się, że najlepszym lekarstwem na lenistwo są ćwiczenia. Lenistwo jest bardziej psychiczne niż fizyczne, ale im bardziej nieaktywne jest twoje ciało, tym więcej lenistwa twój umysł będzie miał na myśl o ćwiczeniach… To błędne koło. Ale jeśli podejmiesz próbę rozpoczęcia ruchu, zauważysz, że wkrótce lenistwo zniknie. I nie zdziw się, jeśli pewnego dnia pomyślisz sobie: „Dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej?”. Zdarza się to nam wszystkim.

Dzieje się tak, ponieważ kiedy twoje ciało jest aktywne, jest pełne witalności, podobnie jak twój umysł. Twoje serce zaczyna bić mocniej, aby krew krążyła po Twoim ciele i dotleniała je, to jak potok życia płynący przez Ciebie. Ułatwia to ciału uwolnienie napięcia i zmniejsza nagromadzone zmęczenie. Nie ma nic lepszego dla Twojego umysłu niż poczucie, że Twoje ciało nie jest obciążone.

Znajdź lekarza i umów wizytę

Ponadto ćwiczenia pomagają lepiej się skupić i wyostrzają zmysły, dzięki czemu można jaśniej myśleć, lepiej się skoncentrować, a nawet rozwijać kreatywność. Czy nie zauważyłaś, że kiedy ćwiczysz po stresującym dniu w pracy, wracasz do domu czując się jak nowa? Ćwiczenie przed pracą lub szkołą pomaga również oczyścić umysł, dzięki czemu można myśleć jaśniej i lepiej skoncentrować się na tym, co mamy do zrobienia w ciągu dnia. Taki jest wpływ ćwiczeń na umysł, że odkryto, że dobrą terapią dla nadpobudliwych dzieci jest wprowadzenie ich do ćwiczeń przed pójściem do klasy, dzięki czemu mogą być ze spokojniejszym umysłem i skoncentrowane na nauce.

Ćwiczenia stymulują również układ nerwowy i sprawiają, że organizm w naturalny sposób uwalnia endorfiny i niektóre substancje chemiczne, takie jak serotonina i dopamina, które podnoszą nastrój, zmniejszają niepokój i nastrojowość oraz dają ogólne poczucie dobrostanu nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Z tego powodu wiele badań dowiodło, że ćwiczenia mogą być kluczowe w leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych.