Jeżeli postanowiłeś przejść na flexitarianizm, podczas gdy do tej pory żywiłeś się niemalże samym mięsem, umieszczając je dosłownie w każdym posiłku, na pewno pierwsze tygodnie tej diety będą dla ciebie trudne. Co nie znaczy, że masz od razu zakładać porażkę. Po prostu uzbrój się w cierpliwość i zdaj sobie sprawę z tego, że teraz będziesz musiał nauczyć się gotowania jak gdyby na nowo. Musisz dowiedzieć się, czym to mięso możesz zastępować w poszczególnych potrawach. A nie zawsze dobrym rozwiązaniem będzie wybór tofu.

Szukaj więc różnorodnych alternatyw. Tofu to taki tradycyjny, ale nie zawsze dobry wybór, bo choć teoretycznie można nadać mu niemalże dowolnego smaku, nieraz sprawia ono, że danie staje się jak gdyby jałowe, zwłaszcza jeśli samo w sobie nie jest szczególnie intensywne i wręcz domaga się jakiegoś konkretniejszego dodatku. W takim wypadku lepiej sięgnąć np. po… orzechy. Doskonale pasują one nie tylko do słodkich owsianek, wegańskich ciast czy omletów z jabłkami, ale też i do różnego typu makaronów, a zwłaszcza do spaghetti podanego z liśćmi szpinaku i świeżym niedźwiedzim czosnkiem.

Z kolei tofu możesz jeść zarówno po wcześniejszej obróbce termicznej, jak i na surowo. Jeżeli chcesz, by twoja dieta flexitariańska przypominała tę mięsną, zaopatrz się koniecznie w mieloną paprykę wędzoną obsypuj nią tofu przed smażeniem, by zyskało ono lekko podwędzanego aromatu. Mięso zastąpisz też oczywiście wszelkimi roślinami strączkowymi. Akurat ich masz tak wiele do wyboru, że każdego dnia możesz uraczyć się innym ich gatunkiem. Rośliny strączkowe to nie tylko biała fasola, ale też soczewica, ciecierzyca, fasola czy bób.

Już poprzez częściowe wykluczenie z diety mięsa i mocne ograniczenie jego ilości w jadłospisie przyczyniasz się do poprawy własnego zdrowia. Zmniejszasz ryzyko nabawienia się miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Stajesz się zdrowszy i z dnia na dzień czujesz się coraz lepiej.

Dbasz o swoje zdrowie i pragniesz więcej porad zdrowotnych? A może męczy Cię kaszel i chciałbyś znaleźć skuteczny środek do walki z przeziębieniem? Nic prostszego, na kaszel.pl uzyskasz wszystkie informacji, jakich Ci potrzeba.