Skuteczna dieta odchudzająca to taka, podczas której jemy mniej kalorii niż potrzebuje nasz organizm. Inaczej jest to nazywane deficytem kalorycznym. Bez tego nie schudniemy. Przyjmuje się, że bezpieczne tempo odchudzania to około 0,5-1 kg tygodniowo. Dzięki temu unikniemy szkodliwego dla zdrowia efektu jojo.

Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?

Jeśli chcemy wprowadzić dietę odchudzającą w nasze życie, to na początku musimy obliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Pomogą nam w tym dostępne w internecie kalkulatory, które obliczą wszystko za nas. W odchudzaniu zależy nam na utrzymaniu deficytu, dlatego od otrzymanej wartości musimy odjąć 500 kcal. Dzięki temu zmusimy nasz organizm do pobrania brakującej energii z tkanki tłuszczowej. W liczeniu kalorii pomocna będzie aplikacja na telefon, w której w łatwy sposób wprowadzimy spożywane produkty. Dostępnych mamy wiele darmowych aplikacji, więc możemy wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada.

Poznaj też najlepsze przepisy na dania z wodorostów.

Planując posiłki musimy zwrócić uwagę na to, żeby nasza dieta była zbilansowana i zróżnicowana. Monotonna dieta szybko nam się znudzi, co może spowodować powrót do dawnych nawyków żywieniowych i szybki przyrost straconych kilogramów. Dlatego też powinniśmy unikać wszelkich monotonnych diet, takich jak np. dieta kapuściana czy dieta ananasowa. Powinniśmy jeść to co lubimy, gdyż tylko tak wytrwamy na deficycie przez dłuższy czas. Nic się nie stanie jeśli raz na jakiś czas zjemy niezdrową przekąskę, jeśli wliczymy ją do kalorii spożytych w ciągu dnia. Warto także szukać zdrowszych zamienników naszych ulubionych potraw. Dla przykładu możemy pić napoje bez cukru, a frytki możemy upiec w piekarniku, co znacząco zmniejszy ich kaloryczność.