Odgrywają bardzo ważną rolę w procesie trawienia, mają też na siebie istotny wpływ. Wątroba, trzustka oraz drogi żółciowe wspierają się wzajemnie i sprawiają, że nasz układ pokarmowy może sprawnie funkcjonować. Co warto wiedzieć na ich temat?

Wątroba i jej rola w układzie pokarmowym

Ten narząd odgrywa niezwykle ważną rolę w układzie pokarmowym, a jego sprawna praca ma istotny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia oraz jakość naszego życia. To ważny narząd wewnętrzny, o którego stan każdy z nas powinien się w porę zatroszczyć.

Dlaczego? Bo bez sprawnie funkcjonującej wątroby, pełniącej rolę specyficznego filtra, żaden człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. To dzięki wątrobie nasz organizm może sprawnie zarządzać tłuszczami i białkami, to dzięki niej z naszego organizmu usuwane są niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Pamiętajmy, że sprawna wątroba to podstawa zdrowia i dobrej formy, warto zatem o ten narząd w porę odpowiednio zadbać.

Drogi żółciowe – na czym polega ich zadanie?

Choć są bardzo ważnym składnikiem wątroby, wielu z nas zwykło traktować je z pewnym lekceważeniem. To błąd, gdyż od sprawnej pracy dróg żółciowych zależy bardzo dużo. Drogi te służą przede wszystkim do przepływu oraz gromadzenia żółci oraz do odprowadzania jej z komórek wątrobowych.

Trzustka – sojuszniczka wątroby

Ukryta w tylnej części nadbrzusza, schowana za żołądkiem, jest kolejnym narządem mającym ogromny wpływ na pracę naszego układu pokarmowego. Sprawnie działająca trzustka jest cennym wsparciem dla wątroby, gdyż narządy te są ze sobą bardzo mocno związane. A jakie funkcje spełnia w naszym organizmie trzustka? Narząd ten odpowiada m. in. za produkcję soku trzustkowego, odgrywającego bardzo ważną rolę w procesie trawienia białek, tłuszczów oraz węglowodanów.

Ważnym zadaniem trzustki jest też wydzielanie do krwi odpowiednich ilości tak ważnych hormonów, jak glukagon oraz insulina.

Więcej o zdrowym odżywianiu i medycynie przeczytasz w serwisie www.zagadka.pl.