Niektórzy ludzie, aby zgubić zbędne kilogramy i powrócić do dawnej sylwetki są wstanie posunąć się bardzo daleko ryzykując własnym zdrowiem, a nawet życiem. Nie każda dieta pomoże, nie każda dieta jest bezpieczna i nawet jeśli pozwoli zgubić kilka lub kilkanaście kilogramów to można stracić coś cenniejszego czego czasami nie da się już odzyskać – nasze zdrowie.

Przykładem diety skrajnie niebezpiecznej, dla ludzi, którzy zrobią wszystko, aby schudnąć jest dieta tasiemcowa. Stosowanie tej diety jest bardzo proste polega na połykaniu tabletek z jajami tasiemca, jednak w parze z prostotą nie idzie bezpieczeństwo, każdy lekarz czy specjalista od diety kategorycznie zabroni pacjentowi stosowania diety tasiemcowej. A jednak dieta mimo, że bardzo niebezpieczna i nie zalecana zyskuje na popularności. Być może wynika to z prostoty jej stosowania i nie rygorystycznego charakteru nie trzeba odmawiać sobie przyjemności i nie trzeba przestrzegać ściśle określonego menu, wystarczy połknąć tabletkę i czekać na efekty.

Głównym składnikiem diety tasiemcowej jest tasiemiec. Jest on pasożytem wewnętrznym z grupy płazińców, który potrzebuje żywiciela, aby przetrwać. Jego rozmiary mogą dochodzić do kilku lub nawet kilkunastu metrów, jednak ta świadomość nie wszystkich odstrasza i świadomie wpuszczają pasożyta do swojego organizmu. W wielu krajach tabletki z jajami tasiemca są zabronione. Oczywiście w dzisiejszych czasach to żaden problem, zawsze można je kupić na czarnym rynku lub z kraju w którym są legalne np. Holandia.

Jeżeli interesujesz się rodzajami diety, zobacz wady i zalety diety niskokalorycznej.

Jak już wspomniałem dieta tasiemcowa jest niebezpieczna, ponieważ pasożyt oprócz tego, że zjada kalorie, których chcemy się pozbyć, zjada także wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a ich już pozbywać się nie chcemy. Pierwsze negatywne skutki diety jakie można odczuć to:

– biegunka,
– nudności,
– zaparcia,
-osłabienie,
-brak apetytu,
-drgawki
-niedokrwistość.

W najgorszym możliwym scenariuszu tasiemiec może doprowadzić do tak zwanej wągrzycy – skupiska larw w ciele. Choroba ta może doprowadzić do śmierci. Będąc szczerym trzeba powiedzieć, że dieta tasiemcowa jest skuteczna i przynosi lepsze efekty niż inne diety, ale działa na krótką metę po usunięciu pasożyta z organizmu większość osób nie przyzwyczajona do wyrzeczeń związanych z dietą i nie wspomagana już pasożytem wraca do dawnej wagi, dlatego jeśli chodzi o odchudzanie warto trzymać się sprawdzonych i bezpiecznych metod jest to nie tylko bezpieczniejsze, ale daje długotrwały efekt. Nie warto stwarzać zagrożenia dla własnego zdrowia, a nawet życia, lepiej stosować tradycyjną dietę, która będzie wymagała od nas poświęcenia i silnej woli, ale przynajmniej jest bezpieczna.