Czy leczenie zębów naprawdę jest aż tak kosztowne? Czy to prawda, że przeciętny człowiek musi włożyć w nie chociażby te kilkanaście tysięcy złotych, a czasem i więcej – nawet i dwadzieścia czy trzydzieści tysięcy złotych? Ceny leczenia ortodontycznego na pewno nigdy nie są niskie, ale też nie muszą być aż tak wysokie.

Aparat ortodontycznym, ortodonta – ile trzeba za to zapłacić?

Polecany ortodonta już na pierwszej wizycie najprawdopodobniej będzie w stanie wyznaczyć przewidywane koszty całego leczenia. Warto więc udać się do niego przynajmniej na tę wstępną wizytę, by dowiedzieć się, na co trzeba by się było przygotować. Czasem przy niewielkich wadach zgryzu chociażby takie założenie stałego aparatu nie jest konieczne, a wtedy koszty leczenia momentalnie spadają i stają się wręcz względnie niskie.

Już sam ten fakt świadczy o tym, że największy wpływ na ostateczną cenę leczenia krzywego zgryzu będzie mieć rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego. Najdroższy jest oczywiście aparat stały. Niestety to właśnie jego będzie potrzebować większość dorosłych pacjentów, czyli większość tych osób, które mają w swojej jamie ustnej wyłącznie stałe zęby. Dzieciom i młodzieży czasami dobry ortodonta może zaproponować aparat ruchomy. On jest już dużo tańszy. Podczas gdy stały aparat ortodontyczny kosztuje zazwyczaj jakieś kilkanaście tysięcy złotych, ten ruchomy bywa kilkunastokrotnie tańszy, gdyż jego standardowa cena nie przekracza na ogół kilkuset złotych, tak więc jest ona naprawdę niewielka.

Ale oczywiście cena leczenia ortodontycznego będzie też uwzględniać kilka innych elementów

Aparat to przecież nie wszystko. Nie wystarczy go założyć i liczyć na to, że przez kolejne miesiące on sam w sobie będzie działać bez zarzutu. Tak się niestety nie dzieje. To normalne, że leczenie ortodontyczne uwzględnia regularne wizyty w kontrolne w gabinetach ortodontycznych, do których dochodzi zwykle raz na cztery tygodnie. Ortodonta musi więc zobaczyć swojego pacjenta przynajmniej raz w miesiącu. Podczas takiej wizyty ma możliwość dokonania ewentualnych potrzebnych poprawek i np. wymiany części, które w aparacie nie działają prawidłowo. A każda kolejna wizyta to oczywiście kolejny wydatek. Prawie każdy dobry ortodonta bierze przynajmniej sto pięćdziesiąt złotych za pojedyncze spotkanie.

Naprawdę lepiej jednak włożyć te pieniądze w swój zgryz i zarazem swój wygląd oraz zdrowie niżeli przeznaczać je np. na różne rzeczy materialne. Leczenie ortodontyczne w wielu przypadkach staje się po prostu czymś niezbędnym.

źródło: beautie.pl – portal o medycynie, zdrowiu i pięknie